AVX Corporation KC2520B48.0000C10E00
KC2520B48.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B48.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B48.0000C10E00.pdf
Availability of KC2520B48.0000C10E00
QUANTITY
KC2520B48.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B48.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520B48.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B48.0000C10E00
Related LinksKC2520B48., KC2520B48.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B48.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2520B48.0000C10E00
FIXED IND 1.2UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS 2MM W/LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf