AVX Corporation KC2520K75.0000C1GE00
KC2520K75.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K75.0000C1GE00
Brief Description
OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K75.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520K75.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520K75.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K75.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520K75.0000C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC2520K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K75.0000C1GE00
Related LinksKC2520K75., KC2520K75.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K75.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520K75.0000C1GE00
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX17088 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
LOW PROFILE, 2 POLE/5 AMP, WC datasheet.pdf
25 SYSTEM 50 HDR SRST SHRD SN datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf