AVX Corporation KC7050K25.0000C1GE00
KC7050K25.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K25.0000C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR 25.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K25.0000C1GE00.pdf
Availability of KC7050K25.0000C1GE00
QUANTITY
KC7050K25.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K25.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050K25.0000C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K25.0000C1GE00
Related LinksKC7050K25., KC7050K25.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K25.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC7050K25.0000C1GE00
FIXED IND 1.8MH 120MA 14 OHM TH datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
USB3.0-A-USB3.0-MICRO-B 3M GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
COIL CHOKE 15MH 0.5A VERT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf