Sunon KD1205PFB2 H
KD1205PFB2 H picture photo
Mfg. Part Number
KD1205PFB2 H
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1205PFB2 H.pdf
Availability of KD1205PFB2 H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KD1205PFB2 H Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1205PFB2 H
Internal Part NumberEIS-KD1205PFB2 H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 10.5mm W
Air Flow9.5 CFM (0.269m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28.9 dB(A)
Power (Watts)1.20W
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1205PFB2 H
Related LinksKD1205, KD1205PFB2 H Datasheet, Sunon Distributor
KD1205PFB2 H Details Description
Related parts for KD1205PFB2 H
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 133MHZ 8WSON datasheet.pdf
EXTENSION QUICK CHANGE datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
MCX R/A CRIMP PLUG datasheet.pdf
1200UF 450V 50X80MM 85C 2000H datasheet.pdf