Sunon KD1206PHS2 H
KD1206PHS2 H picture photo
Mfg. Part Number
KD1206PHS2 H
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1206PHS2 H.pdf
Availability of KD1206PHS2 H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KD1206PHS2 H Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1206PHS2 H
Internal Part NumberEIS-KD1206PHS2 H
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow18.0 CFM (0.510m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB(A)
Power (Watts)1.10W
RPM3800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1206PHS2 H
Related LinksKD1206, KD1206PHS2 H Datasheet, Sunon Distributor
KD1206PHS2 H Details Description
Related parts for KD1206PHS2 H
CAP FILM 1000PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER TEST .062" SOCKET RED datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V .75A SMD 2920 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS SAR 48-VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 15 PSI datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 38 MOHM SMD datasheet.pdf