TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-511K-S
ROV10-511K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-511K-S
Brief Description
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-511K-S.pdf
Availability of ROV10-511K-S
QUANTITY
ROV10-511K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-511K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10-511K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts418VDC
Energy74J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-511K-S
Related LinksROV10-, ROV10-511K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-511K-S Details Description
Related parts for ROV10-511K-S
TRANS NPN 70MA 15V 9GHZ SOT23 datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS R/A .050" GLD datasheet.pdf
BLUETOOTH 2.0 RS232 ADAPTER ONLY datasheet.pdf
IC FPGA 143 I/O 196CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC TCXO 133.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 900MA 60 MOHM datasheet.pdf