Sunon KDE1209PTB1-6AF
KDE1209PTB1-6AF picture photo
Mfg. Part Number
KDE1209PTB1-6AF
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1209PTB1-6AF.pdf
Availability of KDE1209PTB1-6AF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1209PTB1-6AF Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1209PTB1-6AF
Internal Part NumberEIS-KDE1209PTB1-6AF
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow50.0 CFM (1.41m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)2.30W
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1209PTB1-6AF
Related LinksKDE1209, KDE1209PTB1-6AF Datasheet, Sunon Distributor
KDE1209PTB1-6AF Details Description
Related parts for KDE1209PTB1-6AF
BINDING POST MICROVOLT ORANGE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 450A DO200 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TXRX SFP+ 850NM 10GB EITHERNET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf