Schurter KE10.2100.109
KE10.2100.109 picture photo
Mfg. Part Number
KE10.2100.109
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 2.5MM PNL
Datasheet Download
KE10.2100.109.pdf
Availability of KE10.2100.109
QUANTITY
KE10.2100.109 Order Process
Ship out your order
Specifications of KE10.2100.109
Internal Part NumberEIS-KE10.2100.109
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelKE Series.igsKE Series.stpKE Series.x_bKE Series.wrl
PCN Design/SpecificationKE Series Marking 14/Jan/2014
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKE
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 52.50mm
Panel Thickness0.098" (2.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KE10.2100.109
Related LinksKE10.2, KE10.2100.109 Datasheet, Schurter Distributor
KE10.2100.109 Details Description
Related parts for KE10.2100.109
ENCODR 9MM SQ RT/ANGL W/NUT&WSHR datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf