FFF KH07055000J0G
KH07055000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KH07055000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
635 TB WIR PRO 90D
Datasheet Download
KH07055000J0G.pdf
Availability of KH07055000J0G
QUANTITY
KH07055000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KH07055000J0G
Internal Part NumberEIS-KH07055000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KH07055000J0G
Related LinksKH0705, KH07055000J0G Datasheet, FFF Distributor
KH07055000J0G Details Description
Related parts for KH07055000J0G
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 490MA 540 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
MPU SUPERVISOR 3V 8SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf