ITT Cannon, LLC KJA7T21W75PN
KJA7T21W75PN picture photo
Mfg. Part Number
KJA7T21W75PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PIN
Datasheet Download
KJA7T21W75PN.pdf
Availability of KJA7T21W75PN
QUANTITY
KJA7T21W75PN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA7T21W75PN
Internal Part NumberEIS-KJA7T21W75PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA7T21W75PN
Related LinksKJA7T2, KJA7T21W75PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA7T21W75PN Details Description
Related parts for KJA7T21W75PN
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
1/2 INCH HST BLACK 25/4'/PKG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
HI-TEMP,M12,2WIRE,NC,CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf