ITT Cannon, LLC KJA7T25W19SN
KJA7T25W19SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA7T25W19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KJA7T25W19SN.pdf
Availability of KJA7T25W19SN
QUANTITY
KJA7T25W19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA7T25W19SN
Internal Part NumberEIS-KJA7T25W19SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA7T25W19SN
Related LinksKJA7T2, KJA7T25W19SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA7T25W19SN Details Description
Related parts for KJA7T25W19SN
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER 14STG 16DHVQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
BUS COUPLER 8INPUT 4OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 70MM datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK STR 75OHM SMD datasheet.pdf