ITT Cannon, LLC KJB0T11J35BD
KJB0T11J35BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T11J35BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T11J35BD.pdf
Availability of KJB0T11J35BD
QUANTITY
KJB0T11J35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T11J35BD
Internal Part NumberEIS-KJB0T11J35BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T11J35BD
Related LinksKJB0T1, KJB0T11J35BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T11J35BD Details Description
Related parts for KJB0T11J35BD
IC FPGA 108 I/O 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 770MA 264 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONN DSUB 62POS H.D M R/A M3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
DSUB 9 F WW G ROHS datasheet.pdf