ITT Cannon, LLC KJB0T17F26SN
KJB0T17F26SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17F26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17F26SN.pdf
Availability of KJB0T17F26SN
QUANTITY
KJB0T17F26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17F26SN
Internal Part NumberEIS-KJB0T17F26SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17F26SN
Related LinksKJB0T1, KJB0T17F26SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17F26SN Details Description
Related parts for KJB0T17F26SN
IDC CABLE-AKN10A/ AE10G / AKN10A datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 34 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 5W datasheet.pdf