ITT Cannon, LLC KJB0T17J35AB
KJB0T17J35AB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17J35AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T17J35AB.pdf
Availability of KJB0T17J35AB
QUANTITY
KJB0T17J35AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17J35AB
Internal Part NumberEIS-KJB0T17J35AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17J35AB
Related LinksKJB0T1, KJB0T17J35AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17J35AB Details Description
Related parts for KJB0T17J35AB
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf