ITT Cannon, LLC KJB0T17M26JE
KJB0T17M26JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17M26JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17M26JE.pdf
Availability of KJB0T17M26JE
QUANTITY
KJB0T17M26JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17M26JE
Internal Part NumberEIS-KJB0T17M26JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17M26JE
Related LinksKJB0T1, KJB0T17M26JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17M26JE Details Description
Related parts for KJB0T17M26JE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 28MLP datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS IDC .100X.200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf