ITT Cannon, LLC KJB0T19F32BD
KJB0T19F32BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19F32BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T19F32BD.pdf
Availability of KJB0T19F32BD
QUANTITY
KJB0T19F32BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19F32BD
Internal Part NumberEIS-KJB0T19F32BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19F32BD
Related LinksKJB0T1, KJB0T19F32BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19F32BD Details Description
Related parts for KJB0T19F32BD
TERM SGL LVL DUAL CONN PA OR datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY THERMAL OVERLOAD 8-11A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 12POS datasheet.pdf