ITT Cannon, LLC KJB0T21W41PCL
KJB0T21W41PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21W41PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T21W41PCL.pdf
Availability of KJB0T21W41PCL
QUANTITY
KJB0T21W41PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21W41PCL
Internal Part NumberEIS-KJB0T21W41PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21W41PCL
Related LinksKJB0T2, KJB0T21W41PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21W41PCL Details Description
Related parts for KJB0T21W41PCL
IC DAC 16BIT MONO NON-LIN 28PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
11 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 10CR 36" NI datasheet.pdf
ADAPTER M/F SMA/BMA 18GHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf