Recom Power R0.25S12-0512/HP
R0.25S12-0512/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0512/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0512/HP.pdf
Availability of R0.25S12-0512/HP
QUANTITY
R0.25S12-0512/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0512/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0512/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0512/HP
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-0512/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0512/HP Details Description
Related parts for R0.25S12-0512/HP
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 4.7MH 200MA SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf