ITT Cannon, LLC KJB0T23F21PN
KJB0T23F21PN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
KJB0T23F21PN.pdf
Availability of KJB0T23F21PN
QUANTITY
KJB0T23F21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F21PN
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F21PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F21PN
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F21PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F21PN Details Description
Related parts for KJB0T23F21PN
BOARD DEMO PICDEM USB datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 14BIT 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
ASM, RRT, 7X8 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf