ITT Cannon, LLC KJB0T23W53SN
KJB0T23W53SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53SN.pdf
Availability of KJB0T23W53SN
QUANTITY
KJB0T23W53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53SN
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53SN
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53SN Details Description
Related parts for KJB0T23W53SN
IC FPGA 822 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO UMC JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 16MM datasheet.pdf