ITT Cannon, LLC KJB0T25F61JA
KJB0T25F61JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25F61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T25F61JA.pdf
Availability of KJB0T25F61JA
QUANTITY
KJB0T25F61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25F61JA
Internal Part NumberEIS-KJB0T25F61JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25F61JA
Related LinksKJB0T2, KJB0T25F61JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25F61JA Details Description
Related parts for KJB0T25F61JA
IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP datasheet.pdf
26-POS INTRA-CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
PB UNIT MOM 22MM RED PROJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf