ITT Cannon, LLC KJB0T25W61BA
KJB0T25W61BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25W61BA
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T25W61BA.pdf
Availability of KJB0T25W61BA
QUANTITY
KJB0T25W61BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25W61BA
Internal Part NumberEIS-KJB0T25W61BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25W61BA
Related LinksKJB0T2, KJB0T25W61BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25W61BA Details Description
Related parts for KJB0T25W61BA
CONN EDGE DUAL .050 SMD 200 POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3/16 NONE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 100W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND AMBER PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf