ITT Cannon, LLC KJB0T9W35SBL
KJB0T9W35SBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T9W35SBL
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T9W35SBL.pdf
Availability of KJB0T9W35SBL
QUANTITY
KJB0T9W35SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T9W35SBL
Internal Part NumberEIS-KJB0T9W35SBL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T9W35SBL
Related LinksKJB0T9, KJB0T9W35SBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T9W35SBL Details Description
Related parts for KJB0T9W35SBL
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 265MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 280MA 3.6 OHM datasheet.pdf
NEOFLON TYPE E 25 FT 24 AWG datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 165MA 3.9 OHM datasheet.pdf