ITT Cannon, LLC KJB6T15F18AB
KJB6T15F18AB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15F18AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T15F18AB.pdf
Availability of KJB6T15F18AB
QUANTITY
KJB6T15F18AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15F18AB
Internal Part NumberEIS-KJB6T15F18AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15F18AB
Related LinksKJB6T1, KJB6T15F18AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15F18AB Details Description
Related parts for KJB6T15F18AB
JUMPER-H1504TR/A2015N/H1504TR 5" datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 48" ORNG datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
SW PB PROTRUDING LENS RND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf