ITT Cannon, LLC KJB6T15W19JD
KJB6T15W19JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W19JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W19JD.pdf
Availability of KJB6T15W19JD
QUANTITY
KJB6T15W19JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W19JD
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W19JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W19JD
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W19JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W19JD Details Description
Related parts for KJB6T15W19JD
MOD INLET W/MED FILTER 8A SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502A datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A BOLTDOWN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf