Vicor Corporation V24B24M150BG3
V24B24M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24B24M150BG3.pdf
Availability of V24B24M150BG3
QUANTITY
V24B24M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M150BG3
Internal Part NumberEIS-V24B24M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M150BG3
Related LinksV24B24, V24B24M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M150BG3 Details Description
Related parts for V24B24M150BG3
CONTACT PIN CRIMP 30AWG GOLD datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W datasheet.pdf