ITT Cannon, LLC KJB6T17W26SAL
KJB6T17W26SAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26SAL.pdf
Availability of KJB6T17W26SAL
QUANTITY
KJB6T17W26SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26SAL
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26SAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26SAL
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26SAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26SAL Details Description
Related parts for KJB6T17W26SAL
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A datasheet.pdf
MOD CBL 10FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
DSUB 25 M PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
LACING TAPE WHITE 500YDS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC datasheet.pdf