ITT Cannon, LLC KJB6T19F32SN
KJB6T19F32SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19F32SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE W/SCKT
Datasheet Download
KJB6T19F32SN.pdf
Availability of KJB6T19F32SN
QUANTITY
KJB6T19F32SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19F32SN
Internal Part NumberEIS-KJB6T19F32SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19F32SN
Related LinksKJB6T1, KJB6T19F32SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19F32SN Details Description
Related parts for KJB6T19F32SN
IC XDSL LINE DRIVER DUAL 28TSSOP datasheet.pdf
R/A LF REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D SUB MA RA 3W3 20A S4 WITH META datasheet.pdf