ITT Cannon, LLC KJB6T21F41JC
KJB6T21F41JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21F41JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T21F41JC.pdf
Availability of KJB6T21F41JC
QUANTITY
KJB6T21F41JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21F41JC
Internal Part NumberEIS-KJB6T21F41JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21F41JC
Related LinksKJB6T2, KJB6T21F41JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21F41JC Details Description
Related parts for KJB6T21F41JC
POT 5K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-262 datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 15' datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7A 8SOIC datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf