ITT Cannon, LLC KJB6T21F41SDL
KJB6T21F41SDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21F41SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T21F41SDL.pdf
Availability of KJB6T21F41SDL
QUANTITY
KJB6T21F41SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21F41SDL
Internal Part NumberEIS-KJB6T21F41SDL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21F41SDL
Related LinksKJB6T2, KJB6T21F41SDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21F41SDL Details Description
Related parts for KJB6T21F41SDL
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 5.0MH T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 100V DVGA datasheet.pdf