ITT Cannon, LLC KJB6T23F21SB
KJB6T23F21SB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F21SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F21SB.pdf
Availability of KJB6T23F21SB
QUANTITY
KJB6T23F21SB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F21SB
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F21SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F21SB
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F21SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F21SB Details Description
Related parts for KJB6T23F21SB
IC MUX DIFF 2:1 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 20NS 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOD ME 8MB SDRAM 4MB FLASH 25P datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 50MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf