ITT Cannon, LLC KJB6T23W53PCL
KJB6T23W53PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W53PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W53PCL.pdf
Availability of KJB6T23W53PCL
QUANTITY
KJB6T23W53PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W53PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W53PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W53PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W53PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W53PCL Details Description
Related parts for KJB6T23W53PCL
INVERTER CFL 3.6VIN 500VAC 1MA datasheet.pdf
SW IND PB RND AMB 24V datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 3X16 GL SN datasheet.pdf