ITT Cannon, LLC KJB6T25F61SB
KJB6T25F61SB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25F61SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T25F61SB.pdf
Availability of KJB6T25F61SB
QUANTITY
KJB6T25F61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25F61SB
Internal Part NumberEIS-KJB6T25F61SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25F61SB
Related LinksKJB6T2, KJB6T25F61SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25F61SB Details Description
Related parts for KJB6T25F61SB
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 11MM datasheet.pdf