ITT Cannon, LLC KJB7T11F98HE
KJB7T11F98HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T11F98HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T11F98HE.pdf
Availability of KJB7T11F98HE
QUANTITY
KJB7T11F98HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T11F98HE
Internal Part NumberEIS-KJB7T11F98HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T11F98HE
Related LinksKJB7T1, KJB7T11F98HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T11F98HE Details Description
Related parts for KJB7T11F98HE
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
EDSTRG44PLCC05 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOP datasheet.pdf
PLATE END 71.86X17.87" GREY datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 255 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
2X4 SFP+ WITH LIGHT PIPES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf