ITT Cannon, LLC KJB7T15W19PCL
KJB7T15W19PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W19PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T15W19PCL.pdf
Availability of KJB7T15W19PCL
QUANTITY
KJB7T15W19PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W19PCL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W19PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W19PCL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W19PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W19PCL Details Description
Related parts for KJB7T15W19PCL
HINGE ROLLER LEVER FOR Z SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE B19 PCB 2 datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf