ITT Cannon, LLC KJB7T15W35JE
KJB7T15W35JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15W35JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15W35JE.pdf
Availability of KJB7T15W35JE
QUANTITY
KJB7T15W35JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15W35JE
Internal Part NumberEIS-KJB7T15W35JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15W35JE
Related LinksKJB7T1, KJB7T15W35JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15W35JE Details Description
Related parts for KJB7T15W35JE
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 90W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 14-16AWG AU 1.6MM datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 15PR BRD 300V datasheet.pdf