ITT Cannon, LLC KJB7T21F35SAL
KJB7T21F35SAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T21F35SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T21F35SAL.pdf
Availability of KJB7T21F35SAL
QUANTITY
KJB7T21F35SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T21F35SAL
Internal Part NumberEIS-KJB7T21F35SAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T21F35SAL
Related LinksKJB7T2, KJB7T21F35SAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T21F35SAL Details Description
Related parts for KJB7T21F35SAL
IDC CABLE - MDM10T/MC10M/MDM10T datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
THERMAL PAD 24X21.01X2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf