ITT Cannon, LLC KJB7T23W21AD
KJB7T23W21AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T23W21AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T23W21AD.pdf
Availability of KJB7T23W21AD
QUANTITY
KJB7T23W21AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T23W21AD
Internal Part NumberEIS-KJB7T23W21AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T23W21AD
Related LinksKJB7T2, KJB7T23W21AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T23W21AD Details Description
Related parts for KJB7T23W21AD
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES 720 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf