ITT Cannon, LLC KJB7T25W61JD
KJB7T25W61JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25W61JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T25W61JD.pdf
Availability of KJB7T25W61JD
QUANTITY
KJB7T25W61JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25W61JD
Internal Part NumberEIS-KJB7T25W61JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25W61JD
Related LinksKJB7T2, KJB7T25W61JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25W61JD Details Description
Related parts for KJB7T25W61JD
CONN XA HOUSING 12 POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMA datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 900VAC SCREW datasheet.pdf