Qualtek Electronics Corp. QAT-55/18-QB48IN-5
QAT-55/18-QB48IN-5 picture photo
Mfg. Part Number
QAT-55/18-QB48IN-5
Brief Description
HEATSHRINK 55/18MM-48"
Datasheet Download
QAT-55/18-QB48IN-5.pdf
Availability of QAT-55/18-QB48IN-5
QUANTITY
QAT-55/18-QB48IN-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QAT-55/18-QB48IN-5
Internal Part NumberEIS-QAT-55/18-QB48IN-5
Shrinkage Ratio2.5 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied2.165" (55.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.709" (18.0mm)
Recovered Wall Thickness0.118" (3.00mm)
ColorOrange-Red
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAT-55/18-QB48IN-5
Related LinksQAT-55/18, QAT-55/18-QB48IN-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QAT-55/18-QB48IN-5 Details Description
Related parts for QAT-55/18-QB48IN-5
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE/BLUE datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf