ITT Cannon, LLC KJB7T25W61SBL
KJB7T25W61SBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T25W61SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T25W61SBL.pdf
Availability of KJB7T25W61SBL
QUANTITY
KJB7T25W61SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T25W61SBL
Internal Part NumberEIS-KJB7T25W61SBL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T25W61SBL
Related LinksKJB7T2, KJB7T25W61SBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T25W61SBL Details Description
Related parts for KJB7T25W61SBL
IC REG LDO 2.5V 0.5A SC63 datasheet.pdf
IC HEX D-TYPE F/F W/CLR 16SO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CS1D DUAL EXP RACK datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf