ITT Cannon, LLC KJL5E21N11BN
KJL5E21N11BN picture photo
Mfg. Part Number
KJL5E21N11BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJL5E21N11BN.pdf
Availability of KJL5E21N11BN
QUANTITY
KJL5E21N11BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL5E21N11BN
Internal Part NumberEIS-KJL5E21N11BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL5E21N11BN
Related LinksKJL5E2, KJL5E21N11BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL5E21N11BN Details Description
Related parts for KJL5E21N11BN
IC REG BUCK ADJ 0.65A SYNC 8USMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf