ITT Cannon, LLC KJL7T17N26SN
KJL7T17N26SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL7T17N26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KJL7T17N26SN.pdf
Availability of KJL7T17N26SN
QUANTITY
KJL7T17N26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL7T17N26SN
Internal Part NumberEIS-KJL7T17N26SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL7T17N26SN
Related LinksKJL7T1, KJL7T17N26SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL7T17N26SN Details Description
Related parts for KJL7T17N26SN
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
HANDLAMP SIDE OUTLET W/REFLECTOR datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL AVR DIP40/PLCC44 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
FUSE 100A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf