Littelfuse KLDR05.6TXP
KLDR05.6TXP picture photo
Mfg. Part Number
KLDR05.6TXP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC 5.6A
Datasheet Download
KLDR05.6TXP.pdf
Availability of KLDR05.6TXP
QUANTITY
KLDR05.6TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR05.6TXP
Internal Part NumberEIS-KLDR05.6TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLDR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current5.6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.0334 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR05.6TXP
Related LinksKLDR0, KLDR05.6TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR05.6TXP Details Description
Related parts for KLDR05.6TXP
CONN JACK BANANA INSUL NYLON RED datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 400KSPS 5V 28-SOIC datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 70NS 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FUSE 110A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf