Littelfuse KLDR1.12HXP
KLDR1.12HXP picture photo
Mfg. Part Number
KLDR1.12HXP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.12A
Datasheet Download
KLDR1.12HXP.pdf
Availability of KLDR1.12HXP
QUANTITY
KLDR1.12HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of KLDR1.12HXP
Internal Part NumberEIS-KLDR1.12HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLDR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current1.125A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance2.94 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLDR1.12HXP
Related LinksKLDR1, KLDR1.12HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
KLDR1.12HXP Details Description
Related parts for KLDR1.12HXP
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf