Littelfuse KLLU2000X
KLLU2000X picture photo
Mfg. Part Number
KLLU2000X
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 2000A 600V
Datasheet Download
KLLU2000X.pdf
Availability of KLLU2000X
QUANTITY
KLLU2000X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLLU2000X
Internal Part NumberEIS-KLLU2000X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current2kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension3.500" Dia x 3.752" L (88.90mm x 95.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLLU2000X
Related LinksKLLU, KLLU2000X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLLU2000X Details Description
Related parts for KLLU2000X
Connector Header 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 4A 1000V KBL datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 6CHIP WM WHT 3500K datasheet.pdf
CONTACT CRIMP D-SUB PLUG 20-30A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DUAL +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf