Littelfuse KLSR125.X
KLSR125.X picture photo
Mfg. Part Number
KLSR125.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A CLASS RK1 125A 600V
Datasheet Download
KLSR125.X.pdf
Availability of KLSR125.X
QUANTITY
KLSR125.X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLSR125.X
Internal Part NumberEIS-KLSR125.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLSR
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current125A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.843" Dia x 9.626" L (46.80mm x 244.50mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLSR125.X
Related LinksKLSR, KLSR125.X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLSR125.X Details Description
Related parts for KLSR125.X
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3720 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-UMAX datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf