United Chemi-Con KMH100VS272M30X45T2
KMH100VS272M30X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH100VS272M30X45T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
KMH100VS272M30X45T2.pdf
Availability of KMH100VS272M30X45T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH100VS272M30X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH100VS272M30X45T2
Internal Part NumberEIS-KMH100VS272M30X45T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.88A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH100VS272M30X45T2
Related LinksKMH100VS2, KMH100VS272M30X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH100VS272M30X45T2 Details Description
Related parts for KMH100VS272M30X45T2
CARD MARKER WIRE NUMBER 34-66 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBJ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL INLINE M23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf