United Chemi-Con KMH6.3VN273M22X40T2
KMH6.3VN273M22X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH6.3VN273M22X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
KMH6.3VN273M22X40T2.pdf
Availability of KMH6.3VN273M22X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KMH6.3VN273M22X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH6.3VN273M22X40T2
Internal Part NumberEIS-KMH6.3VN273M22X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingTray
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH6.3VN273M22X40T2
Related LinksKMH6.3VN2, KMH6.3VN273M22X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH6.3VN273M22X40T2 Details Description
Related parts for KMH6.3VN273M22X40T2
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 100W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/09/135 3.5 BK datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220 datasheet.pdf