United Chemi-Con KMH6.3VN473M25X50T2
KMH6.3VN473M25X50T2 picture photo
Mfg. Part Number
KMH6.3VN473M25X50T2
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
KMH6.3VN473M25X50T2.pdf
Availability of KMH6.3VN473M25X50T2
QUANTITY
KMH6.3VN473M25X50T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KMH6.3VN473M25X50T2
Internal Part NumberEIS-KMH6.3VN473M25X50T2
PackagingTray
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMH6.3VN473M25X50T2
Related LinksKMH6.3VN4, KMH6.3VN473M25X50T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMH6.3VN473M25X50T2 Details Description
Related parts for KMH6.3VN473M25X50T2
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/MPR16K datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 90MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf